O skúškach a skúšajúcich

Autor: Jaroslav Zelenka | 24.7.2008 o 13:43 | Karma článku: 6,25 | Prečítané:  1825x

Včera som napísal jednu historku z môjho štúdia ako sa dá na Ekonomickej Univerzite v Bratislave získať skúška, stačí aby človek prišiel slušne oblečený. Dnes sa pozastavím nad úrovňou vyučujúcich všeobecne..

 www.vivo.sk

     Ono tých príhod a prípadov ako vypadajú skúšky na Obchodnej fakulte je neúrekom. Pani profesorka spomenutá v predošlom blogu bola známa tým, že zápočet sa u nej dal vybaviť za balík papiera, skúšku človek spravil ak išiel na ŠVOČ. Iný skúšajúci zasa mojej spolužiačke na ústnej skúške vložil do indexu papierik „Páčite sa mi, zavolajte mi a skočíme na kávu“ a vyrazil ju zo skúšky hoci všetko vedela. Keď na opravnom termíne neopätovala jeho záujem, poslal ju domov s trojkou v indexe.. To, že na niektorých profesorov a docentov veľmi zaberala metóda „pozri sa mi do výstrihu“ snáď ani netreba povedať. Myslím, že tá zaberá všade. A takto by som mohol pokračovať.

     Všeobecne prístup vyučujúcich k študentom nielen na skúškach je pozastavenie. Čo si pamätám, tak povolanie učiteľa sa neberie ani ako povolanie, ale skôr ako poslanie. Tak prečo majú väčšinou k študentom prístup „ja som niečo viac“. Doslova povýšenecké správanie niektorých prednášajúcich. Totálna apatia a nezáujem o to, či ich študenti vôbec počúvajú, respektíve či vôbec na ich prednášky chodia. A hej prednášky sú síce dobrovoľné, ale určite by tam bolo viac študentov ak by prednášky neboli výťahy z kníh, ktoré sa človek aj tak potom učil na skúšku. Človek by na ne chodil práve keby na nich bolo aspoň dačo zaujímavé. Áno dá sa oponovať, že keď prednášajúci vidí, že o jeho prednášky nie je záujem tak rezignuje. Ale práve keby boli zaujímavé tak by bol aj záujem.

     Čo ma na tom celom zarazilo a vlastne aj zaráža najviac je, že tento prístup majú všetci. Či už je to ostrieľaný profesor, ktorého rukou prešlo už pár tisíc študentov, alebo či je to doktorand. Je to jedno. Tiež mi celkom nešlo do hlavy ako môže jeden profesor, ktorý za minulého režimu prednášal a obhajoval socializmus zrazu oduševnene prednášať o výhodách Európskej únie. Jasné, nemôžem hádzať všetkých do jedného vreca. Na šťastie sa našli výnimky, ktoré ma presvedčili, že aj na EUBA sa nájdu skutočné kapacity. A som veľmi rád, že ma aj učili, prípadne mali na skúške.

     Možno si teraz niekto povie, veď si skončil tú školu tak čo sa ozývaš. Hlavne keď som bol jeden z tých študentov, čo štúdiom doslova preplávali po prúde. Ale štve ma to. Chodil som dva roky na Wirtschaftsuni vo Viedni, tak môžem trochu porovnávať. Od vybavenia školy, spôsobu štúdia až po prístup prednášajúcich k študentom. Vyučujúci tam mali k svojim študentom úplne iný vzťah, veľmi radi s nami diskutovali nielen cez prednášky alebo cvičenia. Nie raz sa mi stalo, že na prednáške som musel sedieť na schodoch. Na skúške nikoho ani nenapadlo vytiahnuť niečo také ako ťahák. To, že celková úroveň učiva mi prišla nižšej kvality (čo bol jeden z dôvodov prečo som odišiel) je už druhá vec. Tak sa len tak pýtam kedy sa aj my dostaneme aspoň na takú úroveň vo vzťahu vyučujúci – študent...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Odborník na výchovu: Mama má právo povedať dosť a nemať výčitky

Marek Herman hovorí, že dnešní rodičia majú na seba príliš vysoké nároky a potom to nezvládajú.

ŠPORT

Sagan: Môj fanklub a moji fanúšikovia sú dve veci

Majster sveta prišiel na Slovensko.


Už ste čítali?