S bratom na pohotovosti...

Autor: Jaroslav Zelenka | 24.10.2008 o 14:36 | Karma článku: 7,67 | Prečítané:  2243x

... alebo smrť v priamom prenose. Zopár zážitkov z centrálneho príjmu, štvrtok 23 október..

Včera môjmu bratovi prišlo zle, keďže trochu neodhadol svoje možnosti a nabral si toho na seba viac ako je zdravé. Vyčerpanosť si vyžiadala svoju daň – dostavila sa teplota, zimnica, bolesti brucha, proste samé dobroty. Tak som ho naložil do auta (wuéééj prvý raz som šoféroval jeho auto) a poďho na Antolskú. Nečakal som zázraky, všetci dobre vieme ako to na pohotovosti vypadá. Hoc bolo dačo po siedmej večer, už som sa v duchu lúčil s Mafstory o desiatej..

Prišli sme, zaplatili poplatok a posadili sa. Pred nami tak 4 ľudia, čiže zábava tak minimálne na hodinu kým sa brat dostane dnu. Dákym zázrakom sa však dostal dovnútra už skôr keďže ho bolelo brucho a to sa ošetruje na chirurgickom. Za chvíľu bol vnútri, o ďalšiu sa už premiestňoval na lôžkové aby mu zobrali krv a napojili infúziu.

Kým som ho čakal vonku, tak som si všímal ľudí okolo mňa. Už pri príchode sme si všimli jednu staršiu dámu, ktorá bola očividne pod vplyvom alkoholu a mala rozbitú hlavu. Odľahčovala atmosféru svojím nariekaním aká je krava, prečo sa to muselo stať práve jej a že ona ide domov. Hej teraz to nie je také vtipné, včera mi to prišlo smiešnejšie. Celý čas, s výnimkou pauzy na cigaretku, čakala pred RTG na popis svojho snímku. Čakala keď sme prišli, čakala keď sme po cca. 3 hodinách odchádzali. Opakujem na popis snímku, ktorý podľa mňa nemôže trvať tri hodiny. Som zvedavý čo by sa dialo keby sa jej náhle priťažilo..

Ďalšie zaujímavé postavičky včerajšieho večera? Dvaja mladí samovrahovia (to som sa dozvedel až od brata), jeden na mol opitý dedko s rozbitou hlavou. Ten na otázku, že čo robil a či je opitý, odpovedal „Nič, ja nie som opitý.“ Pritom ledva stál na nohách, jazyk sa mu motal a razilo z neho na päť metrov.. :) Po dákej chvíli prišiel záchranár, ktorý bol tipujem jeho syn. Trochu ma zarazila jeho obhajoba starého pána „Veď on oslavuje, že žije, že sa ráno zobudil.“ Nuž, každopádne zaujímavé.. Starký tam zostal na noc na pozorovanie.

Chvíľu predtým ako môj brat konečne vyšiel von priviezol jeden manželský pár staršiu pani na vozíku. Čakáreň zavalil silný zápach, ako mi neskôr brat povedal pani ležala 4 dni doma na zemi.. Dosť ma zarazilo, že keď zaklopali na dvere otvorila sestrička (doktorka???) a bez toho aby aspoň vypočula o čo sa jedná, zavrela so slovami „Musíte počkať, mám tu infarkt.“ Hm, čo keď tá pani mala dáke vnútorné zranenie? Keby tú starú pani priviezla sanitka, spravila by to isté? Asi nie. Tá pani na vozíčku stále nariekala a chvíľu sa pozerala aj na mňa. V očiach mala takú bolesť a trápenie, že som sa na ňu nemohol pozerať a musel som ísť von.

            A tá smrť v priamom prenose? Keď sme prišli akurát jeden zo zdravotných bratov tlačil na RTG lôžko s dákym strýcom v silne podnapitom stave, tzv. ožratý ako prasa, ale bol schopný komunikovať. Za ten čas, čo som čakal na brata ho ešte pár krát previezli z jednej miestnosti do druhej, tak som videl ako sa mení jeho stav. Naposledy keď som ho videl mal ústa od krvi a vtedy som silno zaváhal, či ja niekedy chcem vidieť pôrod mojej budúcej manželky. O pár minút na to ho znova niekam premiestňovali, teraz však už bol zakrytý plachtou.. Ako mi brat neskôr povedal, zrazu prestal komunikovať a personálu chvíľku trvalo kým sa spämatali. Miesto okamžitej resuscitácie volali na ARO, ktoré prišlo asi o päť minút, čo už bolo samozrejme neskoro.. Neviem či pri zástave srdca z otravy alkoholom je dáky špeciálny postup, aby sa muselo volať ARO a nemohlo sa oživovať priamo. Bol to ale dosť silný a divný pociť vidieť toho človeka prikrytého plachtou. Mŕtveho...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dlhy by mal štát odpúšťať budúci rok. Náklady vyčísľujú

Šéf SNS Andrej Danko spomína aj ďalší generálny pardon v Sociálnej poisťovni. Komore exekútorov sa to nepáči.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Liek existoval, aj tak ho takmer nechali umrieť

Príbeh, ktorý opisuje slovenské zdravotníctvo.

ŠPORT

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom.


Už ste čítali?